Unirea Dej – Steaua Bucuresti, scor 2-1

Echipa de fotbal Steaua Bucuresti a pierdut meciul de campionat împotriva celor de la FC Unirea Dej, scor 2-1 (la pauza 0-1).

Roș-albaștrii au început bine meciul, Vasile Buhăescu a deschis scorul în minutul 10 și părea că lucrurile decurg pozitiv dar în minutul 30 căpitanul Valenti Bărbulescu a primit direct cartonaș roșu iar gazdele profitând de superioritatea numerică au început să domine partida, chiar dacă prima repriză s-a terminat cu avantaj pentru Steaua în a doua repriză Unirea Dej a reușit să înscrie de două ori prin Radu-Alin Burdeț în minutul 52 și Mircea Manole în minutul 71 asigurând până la final avantajul și victoria. Steaua suferă prima înfrângere din actualul sezon de campionat.

Respect pentru cei peste 500 de suporteri steliști care au străbătut peste 500 de kilometrii pentru a susține și a realiza o atmosferă foarte frumoasă. „Peste munți și peste văi/ lângă Steaua stăm doar noi”.

De remarcat și o mică dar foarte activă galerie a echipei Unirea Dej.

Echipa Steaua București Bălbărău – D. Oroian, Beța, Walace, Ad. Ilie – Răsdan (Al. Zaharia 74′), Băjenaru (Șt. Pacionel 74′), Bărbulescu (cpt.), Rob. Neacșu (St. Drăghici 46′) – Buhăescu (Huiban 74′), Enceanu (Măd. Mihăescu 34′). Rezerve neutilizate: H. Iancu – Bactăr, Gherghiceanu, Donose.

Pentru Steaua urmează un meci pe teren propriu împotriva celor de la Club Sportiv Comunal 1599 Şelimbăr, luni, 20 septembrie 2021 de la ora 18:00.

Am pierdut o luptă dar nu războiul! Înainte Steaua! Steaua campioană!

Unirea Dej - Steaua Bucuresti, scor 2-1