Steaua – Concordia Chiajna, scor 1-2, Cupa Romaniei

Echipa de fotbal Steaua București a pierdut partida din a patra fază națională a Cupei României împotriva celor de la Concordia Chiajna scor 1-2 după cele două reprize de prelungiri (la pauză 0-0, la finalul celor 90 de minute 1-1).

A fost un meci în care echipa Steaua a avut permanent controlul ostilităților, roș-albaștrii devin din ce în ce mai omogeni și din ce în ce mai incisivi.

Tribunele au strâns peste 1500 de spectatori cu toate că meciul s-a desfășurat într-o zi de miercuri la ora 16.30 pe Stadionul din Comuna Berceni. Suporterii steliști au cântat și au făcut o atmosferă excepțională pe parcursul partidei.

Golurile echipei de fotbal Steaua București a fost marcat de Florin Răsdan în minutul 78, iar Steaua mai avea aproximativ 12 minute până la calificarea în runda șaișpezecimilor naționale ale Cupei României. Dar în minutul 87 jucătorii de la Concordia Chiajna pe fondul unei mici neatenții în apărarea stelistă au reușit să egaleze și să trimită meciul în prelungiri. Steaua a avut multe ocazii pe parcursul partidei, iar în ultimul minut din timpul regulamentar a avut o dublă ocazie uriașă de a tranșa meciul în favoarea sa. Meciul a trecut la cele două reprize de prelungiri, iar cu aproximativ 5 minute înainte de finalul reprizei a doua de prelungiri pe un contraatac Concordia Chiajna a reușit să înscrie și să preia conducerea partidei, din păcate până la final Steaua nu a reușit să egaleze și să treacă la loviturile de departajare.

Am jucat bine, am avut ocazii, câteva minute ne-au despărțit de calificare. Pentru viitor avem nevoie de puțin noroc și mai multă încredere în propriile forțe. Oricum clar avem o echipă cu un nivel foarte ridicat față de sezonul precedent.

Echipa de start Steaua: Horia IANCU – 20. Marian NEAGU, 5. Sergiu BACTĂR, 89. Ovidiu MORARIU, 13. Adrian ILIE – 8. Andrei NEAGOE, 30. Liviu BĂJENARU, 15. Valentin BĂRBULESCU – 7. Florin RĂSDAN, 31. Robert ELEK, 11. Andrei ANTOHI.

Rezerve echipa Steaua: 1. Meilă, 6. Capotă, 9. Niculae, 47. Robu, 99. Niţu, 17. Mihai, 10. Enceanu.

Pentru militari urmează meciul din etapa 5 de campionat AFC Comprest GIM – Steaua București.

Steaua Bucuresti - Concordia Chiajna, scor 1-2, Cupa Romaniei
Steaua Bucuresti – Concordia Chiajna, scor 1-2, Cupa Romaniei