Steaua Bucuresti – Tom Tomsk, scor 1-0, AMICAL

Echipa de fotbal Steaua Bucuresti a castigat meciul amical cu echipa de fotbal Tom Tomsk cu scor 1-0. Meciul face parte din programul de cantonament al echipei Steaua efectuat în Anatalya, Turcia.
Echipa de fotbal Tom Tomsk evolueaza în Liga 2 din Rusia și ocupă locul 2 (la un singur punct de liderul Tambov), este o echipă foarte puternică iar lotul ei valorează aproximativ 5 milioane euro.

Meciul a fost foarte strâns la mijlocul terenului cu câteva ocazii la ambele porți dar în a doua repriză, în minutul 86, echipa Steaua a reușit să înscrie prin Adrian Vîlcea după un contraatac fulgerător.

Înainte de plecarea în Cantonamentul din Turcia, echipa de fotbal Steaua a câștigat primul meci test din pauza competițională, scor 1-2, în deplasare la FC Voluntari II.

Echipa de fotbal Steaua a transferat 4 jucători întărind compartimentul defensiv: fudaș central Florin Radu Stoica de la CS Tunari (Liga 3), mijlocaș central Cosmin Mihai Dimitrie de la Înainte Modelu (Liga 3), portar Mihai Plăcintă de la ACS Înainte Modelul (Liga 3) și portarul Cristian Alexandru Drăgușin de la CS Atletic Bradu. Iar atacul urmează să fie întărit și prin utilizarea celui de-al doilea brazilian din echipă, Matheus Madeiros. Iată și lista de jucători care au plecat de Steaua: Cătălin Mirea, Cristian Jitaru, Mihai Olaru, Daniel Târnăcop și Andrei Badea.

Steaua București a avut și următorul meci amical din cantonament împotriva celor de la Çekmeköy Spor Kulübü, scor 1-1. Pentru Steaua a înscris Alex Mărgărit din pasa lui Matheus Madeiros, în minutul 60. Meciul a fost întrerupt în minutul 68, ambele formații fiind nemulțumite de prestația brigăzii de arbitrii care a condus acest amical.

Lotul echipei de fotbal Steaua București prezent în Cantonamentul din Turcia în perioada de pregătire 8 Februarie 2019 – 22 Februarie 2019: Mihai Plăcintă, Florin Stoica, Mihai Zamfir, Ştefan Pădureţ, Alin Iordache, Lucas Caetano, Florin Răsdan, Alexandru Aldea, Matheus Medeiros, Alin Predescu, Alexandru Drăguşin, Andrei Niţu, Cosmin Dimitrie, Adrian Cîlcea, Alin Robu, Alexandru Tudor, Vlad Niţu, Bogdan Sitaru, Constantinescu Ghiţă, Horian Iancu, Alexandru Ogică, Claudiu Moisie, Alexandru Mărgărit şi Adrian Ilie.