Progresul Spartac – Steaua Bucuresti, scor 2-1, Cupa Romaniei

Echipa de fotbal Steaua Bucuresti a pierdut meciul din Cupa României împotriva celor de la Progresul 1944 Spartac, scor 2-1 (la pauza 0-0).

Meciul s-a desfasurat pe Stadionul Spartac, un stadion cu foarte puține locuri care nu a permis prezența galeriei steliste.

Steliștii au avut un joc fără vlagă (atitudine) în prima repriză cât și la începutul reprizei a doua până la încasarea golului dintr-o lovitură liberă, a fost un moment de trezire culminat cu golului lui Bogdan Chipirliu care a restabilit egalitatea în minutul 64. Cu toate că militarii au continuat să conducă ostilitățile, echipa gazdă (o echipă omogenă, disciplinată și compactă) profitând și de avantajul terenului propriu sintetic a reușit să marcheze al doilea gol aproape de finalul partidei. Conform regulamentului echipei din liga inferioară a trebuit să folosim, pe tot parcursul meciului, doi jucători născuți în 2002 și unul în 2001. Este prima înfrângere după 23 de meciuri oficiale pentru antrenorul Daniel Oprița.

Echipa Steaua București: 12. Mario Enache, 14. Robert Neacșu, 89. Ovidiu Morariu, 5. Sergiu Bactăr, 18. George Călinţaru, 10. Rareș Enceanu, 19. Andrei Zătreanu, 20. Florin Răsdan, 27. Ștefan Pacionel, 11. Dragoș Huiban, 99. Cezar Gherghiceanu.

Rezerve Steaua București: Horia Iancu, 17. Darius Oroian, 55. Walace da Silva, 30. Liviu Băjenaru, 9. Emilian Pacionel, 6. Mădălin Mihăescu, 15. Stephan Drăghici, 90. Alexandru Zaharia, 77. Bogdan Chipirliu.

Trebuie să fim realiști că drumul în Cupă nu putea să fie prea lung dar Steaua trebuie să se concentreze pe Campionat, următorul meci este Duminică, 22 august 2021, ora 16.30 împotriva liderului Unirea Slobozia.

Înainte Steaua! Toată lumea la meci!

Comunicat Asociația Suporterilor Steliști

Steaua a fost eliminată din Cupa României încă de la primul meciul disputat.
Deși competiția a fost anunțată ca obiectiv principal în acest sezon, atât de către comandantul clubului, Colonelul Răzvan Ștefan Bichir, cât și de managerul secției de fotbal, Bogdan Marinescu, Steaua a fost eliminată din Cupă de o echipă de Liga a III-a care încă nu a început campionatul!
Trebuie să precizăm că am fost obligați să jucăm după regulamentul echipei din liga inferioară (să folosim, pe tot parcursul meciului, doi jucători născuți în 2002 și unul în 2001) și pe un teren sintetic, dar acestea nu justifică jocul slab și atitudinea echipei.
Nu vrem să luăm în calcul că acum vom juca doar un fotbal frumos având ca singur obiectiv evitarea retrogradării. De aceea, trebuie să repetăm ceva ce fiecare suporter a trecut în planul secund, odată ce au început meciurile și au venit primele victorii pe Stadionul Steaua, principalul obiectiv din acest sezon rămâne găsirea/aprobarea unei soluții astfel încât clubul să poată promova în sezonul următor!
Nu trebuie să așteptăm până la anul, cineva ar trebui să își asume cât mai curând!
Avem tot ce ne trebuie:
Sponsorii vin la club, unii au semnat contracte deja, alții sunt refuzați;
Avem cel mai frumos stadion din România;
Suporterii vin și își susțin necondiționat echipa;
Avem o echipă neînvinsă de trei de ani de zile în campionat, iar înfrângerea de ieri nu ne va determina să îl contestăm pe Opriţa, în care avem deplină încredere, el fiind singurul care a tras să ajungem aici.
Și toate acestea vin în contextul în care clubul Steaua are un marketing și o comunicare egale cu 0 (zero). De ce nu se vrea și cât trebuie să mai așteptăm? Ministerul Apararii Nationale, CSA Steaua București noi nu vom pleca de lângă echipa Steaua, haideți să nu mai tragem de timp.
Ce SOLUȚIE va fi aprobată pentru a promova?
PS: Excludem varianta ”să terminăm pe primele locuri și mai vedem noi ce se întâmplă”.
PPS: Nu dorim să ne strângem în fața ministerului!

Progresul Spartac - Steaua Bucuresti, scor 2-1
Progresul Spartac – Steaua Bucuresti, scor 2-1