Carmen Bucuresti – Steaua Bucuresti, scor 1-0

Echipa de fotbal Steaua Bucuresti a pierdut primul meci din returul de campionat împotriva celor de la AS Carmen Bucuresti 1947, scor 1-0 (la pauză 1-0).

Meciul s-a desfasurat pe terenul sintetic de fotbal din Complex Sportiv Ion Țiriac și au fost puse la dispoziție doar 230 bilete din partea gazdelor. Foarte mulți suporteri steliști nu au putut să intre și au văzut meciul de după gardurile din jurul stadionului.

Unicul gol al partidei, golul echipei Carmen București, a fost înscris de Nechita în minutul 34 din lovitură liberă.

Carmen București a practicat un joc dur, defensiv, cu încercări de contraatac și cu multe trageri de timp.
Echipa de fotbal Steaua București a avut cel mai slab meci din toate etapele de campionat din acest sezon. Ștefan Pădureț a fost eliminat în minutul 85 pe motiv de fault din poziție de ultim apărător cu toate că erau vreo trei apărători care au oprit contraatacul jucătorului de la Carmen. În afară de 2-3 jucători care au avut o evoluție bună restul echipei a jucat extrem de slab: nesiguranță la controlul mingei, pase greșite, lipsă de dăruire, superficialitate, lipsă de concentrare, lipsă de viziune în joc, etc. Nu este o tragedie, suntem tot pe primul loc din campionat dar sperăm că a fost doar un duș rece care să trezească echipa, pentru că altfel, în ritmul acesta, viitorul arată destul de sumbru.

Mai multe discuții, păreri și opinii despre acest meci de fotbal se pot efectua pe forum Steaua București.

Echipa de start Steaua Bucuresti: 22 Horia Iancu, 5 Alin Iordache, 4 Ștefan Pădureț, 20 Bogdan Sitaru, 6 Lucas Caetano, 8 Cătălin Aldea, 21 Gheorghiță Constantinescu, 26 Alexandru Mărgărit, 7 Florin Răsdan, 10 Alin Predescu, 9 Matheus Medeiros

Rezerve Steaua: Mihai Plăcintă – Mihai Zamfir, Mihai Cosmin, Bogdan Sitaru, Alin Robu, Adrian Vîlcea, Adrian Ilie

Acest meci a facut parte din etapa 16, liga a 4-a pe Municipiul București.

Următorul meci este pe teren propriu Steaua București – Vis de București.