Steaua Bucuresti – Academia Rapid, scor 1-3

Steaua a pierdut o luptă dar nu și războiul. Echipa de fotbal Steaua Bucuresti a pierdut meciul derby de pe Național Arena împotriva celor de la Academia Rapid, scor 1-3 (la pauza 1-1).

Meciul s-a desfasurat pe Național Arena în prezența a 36 277 spectatori (depășind recordul pentru ligile inferioare și depășind numărul maxim de asistență din acest sezon pentru Liga 1).

După calculele mele au fost prezenți aproximativ 23 000 suporteri steliști (vreo 8000 numai în Peluză și restul la Tribuna II și VIP).

Suporterii steliști prin Peluza SUD și AS47 au realizat o frumoasă scenografie dedicată marelui portar Ion Voinescu.

Steliștii au cântat pe tot parcursul meciului (dar și tot drumul de la Piața Unirii până la Stadion Național Arena), nu au lipsit torțele și tot arsenalul plus bannerele inteligente.

Suporteri Steaua Bucuresti

Daniel Niculae a fost autorul golului prin care Academia Rapid a deschis scorul, tot el este cel care a făcut henț în careu iar roș albaștrii au reușit să înscrie printr-o lovitură de pedeapsă executată cu succes de Alin Predescu în minutele de prelungire ale primei reprize. În repriza doua au urmat două goluri date de oaspeți în urma unor greșeli ale apărării steliste.

Ambele echipe au venit după o serie de meciuri obositoare la interval de 3 zile, cu toate că steliștii sunt mai tineri se pare că nu au reușit să fie mai incisivi iar echipa oaspete a reușit să facă un joc mai bun și să se impună mai ales că în componența sa există jucători experimentați care au evoluat în Liga I și în competiții europene.

Iată primul 11 al Stelei în meciul cu Academia Rapid: Iancu – Băierean, Pădureț, Sitaru, A. Grigore – Olaru, Răsdan, Vîlcea – Zeciu, Răsdan, Predescu – Mirea.

Rezerve Steaua: Chiș, Ed. Radu, Jitaru, Curt Cadolar, G. Constantinescu, Bârfoi, Camara

Acest meci a facut parte din etapa 23, liga a 4-a pe Municipiul București.

Exceptând incidentele realizate de aproximativ 30 de suporteri și intervenția exagerată din partea Jandarmeriei care a reușit să gazeze un stadion întreg prin exces de zel, evenimentul a avut mare succes. Încasările de la acest eveniment acoperă o mare parte din bugetul pe care CSA Steaua trebuie să-l asigure secției de fotbal.

Se pare că fcsbiștii au încercat să afișeze un banner „obraznic și mincinos” la Inelul 2 de la Tribuna 2 iar steliștii din jur au încercat imediat să-i oprească, în același timp câțiva steliști de la Peluză au sărit în ajutor iar rapidiștii au sărit crezând că ei sunt cei vizați.

Pentru steliști urmează un meci în deplasare pe Stadion Rocar: Comprest GIM București – Steaua București.

Steaua Bucuresti - Academia Rapid, scor 1-3