Rapid – Steaua, scor 1-1

Echipa de fotbal Steaua Bucuresti a remizat în deplasare cu Academia Rapid, cu scorul de 1-1 (la pauza 1-1).

Meciul s-a desfasurat pe Stadionul din Giulești cu o atmosferă excepțională în tribune și cu o luptă acerbă în teren, meci din Etapa 8, Liga 4.

Asemenea meciuri nu veți vedea în Liga 1… dar echipele de tradiție vor reveni și vor revigora fotbalul românesc.

Alin Predescu a marcat golul echipei Steaua București în minutul 28, din penalty (pentru un henț în careu) cu o scăriță de efect, în timp ce Daniel Niculae a adus egalarea, în minutul 38, după o greşeală a apărării echipei steliste.

Stadionul a fost la capacitate maxima, au participat aproximativ 12000 de suporteri dintre care 1000 au fost suporterii steliști care au reusit sa se faca auziti cel mai bine.

Iată și un VIDEO cu golul realizat de Alin Predescu:

Tineri steliști au avut în față o echipă cu mulți jucători care au evoluat în Liga 1 iar unii chiar la meciuri de cel mai înalt nivel…
Acest egal în deplasare trebuie să-i călească pe tinerii jucători și să le dea încredere și putere că pot juca în ligile superioare!
Oricum arbitrul cred că a avut misiune specială să elimine… una din armele noastre fatale – pe Alin Andrei Predescu, așa că i-a acordat foarte ușor două cartonașe galbene.
Pentru acest prim meci de intensitate maximă (ca un fel de botez al echipei) au fost emoții atât pentru tinerii jucători dar și pentru suporteri, dar am trecut peste această etapă iar de acum putem merge înainte cu încredere și fără frică.

Claudiu Zamfirescu a executat excelent o lovitură liberă în minutul 48 dar mingea a lovit bara transversală.

Până la urmă un rezultat echitabil. Ar fi corect și benefic ca ambele echipe să promoveze pentru a revigora fotbalul românesc…

Un banner al galeriei steliste sintetizează – „Echipe de tradiţie distruse de interese obscure / Mii de fani în liga a patra ce cântă din pasiune”

Echipa Steaua: M. Iancu – M. Butoi (Zamfirescu ’22), Pădureț, Sitaru, A. Grigore – A. Vâlcea (min. 80 Lalescu) – Zeciu (min. 71 Pătrănoiu), G. Constantinescu, Olaru, Predescu – C. Mirea.

Mulțumim pentru evoluția voastră! Suntem mândri de voi!

Urmează meciul de pe teren propriu: Steaua – AFC Comprest GIM, Miercuri 18 Octombrie 2017.

Academia Rapid - Steaua Bucuresti scor 1-1

Academia Rapid – Steaua Bucuresti scor 1-1