AFC Comprest GIM – Steaua Bucuresti, scor 1-1

Echipa de fotbal Steaua Bucuresti a remizat 1-1 (la pauză 1-0) în meciul din etapa 24, în deplasare, împotriva celor de la AFC Comprest GIM Bucuresti pe Stadion Rocar.

Partida de fotbal s-a desfasurat în prezența câtorva sute de suporteri steliști, vremea a fost frumoasă iar suprafata de joc într-o stare rea după cum se știe foarte bine.

Echipa gazdă a reușit să înscrie în minutul 31 după o eroare în apărarea stelistă.

Spre finalul primei reprize Camara primește cartonaș roșu după ce este împlicat într-o sesiune de îmbrănceli violente cu un jucător de la Comprest GIM, jucătorul echipei gazdă a primit în schimb doar cartonaș galben.

Echipa de fotbal Steaua București a dominat partida dar cu un joc timorat, a avut multe ratări iar în minutul 75 a reușit să înscrie din penalty prin Alin Predescu. Echipa gazdă a practicat un joc devensiv bine pus la punct dar și cu câteva incursiuni de contraacat foarte periculoase. În minutul 83 echipa Steaua a reușit să înscrie al doilea gol dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

La acest meci spre final s-a accidentat și atacantul nostru feroce Alin Predescu, la finalul partidei a fost scos pe brațe de pe gazon, să sperăm că nu este grav cu toate că s-ar putea să fie vorba de o ruptură musculară.

Roș albaștrii vor întâlni Compresti GIM și în Semifinalele Cupei României faza pe București.

Echipa de start Steaua:  Chiș – Boerean, Padureț, Ed. Radu, Grigore – Curt, Constantinescu, Răsdan, Predescu – Camara, Bâtfoi.

Pentru steliști urmează meciul din Etapa 25 de campionat, tot un meci în deplasare AFC Rapid – Steaua București.

Suporterii steliști prezenți la acest meci au cântat aproape fără oprire. La finalul meciului jucătorii au venit în fața suporterilor la o mică ședință.

În afară de meciul Sportul Studențesc – Steaua și meciul CS FC Dinamo – Steaua, am fost prezent în peluză la toate meciurile amicale, oficiale din campionat și din cupă deci urmează să fac o remarcă privind calitatea jocului echipei de fotbal Steaua București.

Îmi aduc aminte de primul meci amical în formula cu acest colectiv tânăr la echipa de fotbal Steaua București tot împotriva celor de la Comprest GIM, am fost bucuros să văd viteză de joc, cursivitate, dăruire, coeziune, omogenitate …. am revăzut forța campioanei europene STEAUA … și am rămas extrem de optimist.

Au urmat meciurile oficiale unde efectiv am intrat precum tancurile peste orice adversar, am defilat fără probleme prin turul de campionat.

La meciul din tur cu Academia Rapid după un meci foarte bun al echipei noastre totuși nucleul a început să sufere în urma accidentării grave a fundașului dreapta Mihai Butoi.

În perioada transferurilor s-a întărit atacul iar apărarea a fost neglijată, nu s-a putut observa vulnerabilitatea pentru că defensiva a fost solicitată în foarte puține meciuri din campionat (majoritatea adversarelor practicând un joc ultradefensiv).

Dar în ultima perioadă s-a observat o scădare dramatică în calitatea jocului generată de multe meciuri la intervale scurte de timp, accidentare gravă mijlocaș dreapta Claudiu Zamfirescu (practic aripa dreaptă originală este înlocuită), există presiune, există dezamăgire după înfrângerea din meciul împotriva principalei contracandidate la promovare dar trebuie să mergem ÎNAINTE!

Jucătorii trebuie să se trezească iar colectivul tehnic trebuie sa găsească o formula de joc care să functioneze optim precum a functionat până/inclusiv la meciul cu Academia Rapid din turul campionatului.

Tineri jucători, purtați tricourile echipei STEAUA BUCUREȘTI, când intrați pe teren sunteți superiori oricărui adversar!

Suntem acolo să vă susținem mereu! Forza STEAUA!

Comprest GIM - Steaua, scor 1-1

Comprest GIM – Steaua, scor 1-1